четвер, 26 листопада 2015 р.

Розробки уроків з теми "Захист навколишнього середовища" до підручника А. Несвіт 9 клас

9 form
Тема: Захист довкілля
Мета: Ввести нові лексичні одиниці та практикувати їх вживання в усному мовленні та на письмі. Тренувати у вживанні речень з дієсловами в пасивному стані. Вдосконалювати техніку читання. Розвивати комунікативні вміння учнів. Розвивати слух, увагу, пам'ять, ерудицію. Продовжувати формувати вміння письма. Виховувати почуття відповідальності та дбайливе ставлення до довкілля.
Обладнання: підручник, робочий зошит, картки для роботи в групах, тематичні малюнки
                                                Хід уроку
I.  Початок уроку
Greeting and aim             Привітання. Повідомлення  теми та  мети уроку
T: Hello , dear pupils! It's so nice to see you. How are you today?
Ps: We are fine, thank you!
T: Today we’ll start a new topic — «Environmental protection».
There are lots of problems facing our planet today. A lot of people live on our planet,
and the Earth’s resources won’t last forever. But there are lots of things that we can
do to help to look after our planet, and to make sure that the environment has a great
future. So today we’ll learn words to talk about the environment in English, and find
out why this topic is extremely important nowadays. I hope you will learn a lot of useful and interesting information and improve your knowledge of English.
Warming up                 Введення в іншомовну атмосферу
Cкладання  Mind-map.     Brainstorming     Мозковий штурм
-         What is environment? Think it over and make a list of five things you suppose relate to envi­ronment.

-         Read your lists out loud and using these ideas, make the Mind-map.
 


                        Plants                    Environment              Animals
T. All the progressive humanity is very concerned about the future of our planet. Because the ways of life in many parts of the world have changed. What are these changes caused by?
P 1. Changes in the weather and the climate.
P2. Work of large factories and planets.
P3. Nuclear electric power stations.
P4. Cars on the roads of the towns.
P5. Fires in the forests.
P6. Disappearing of different animals and birds.


II. Основна частина уроку
Speaking                   Розвиток навичок говоріння
 Group work         Групова робота
1. Клас ділиться на групи, члени яких протягом декількох хвилин  обговорюють подані фотографії , а представники від кожної групи повідомляють про результати  обговорення. Решта доповнюють.
                         





2. Вчитель роздає картки, на яких записані вислови відомих людей про навколишнє середовище. Учні читають їх у своїх групах, коментують та доповнюють.
-  Now, read out loud the following quotations, translate them and say if you agree with these words.
   The nations that destroys its soil, destroys itself. American President Franklin Roosevelt
   Mother planet is showing us the red warning light — be careful — she is saying. To take care of the planet is to take care of your own house. The Dalai Lama
   Look after your planet, it's the only one we have. Prince Philip of Britain, President of the WWF (World Wildlife Fund).
T. What do you think of it? Is it really our duty to look after our planet? Why?
Reading    Ex. 3, p. 64    Читання
1. Pre –reading activity   Підготовка до читання тексту
- Read the information from the newspapers.
а) Presenting new vocabulary       Ознайомлення з новими словами
rubbish
to end up
landfill
homegrown foods
charity
the urban development
b) WB. Ex. 1, p. 31
 Complete the words combinations using these words. Make up sentences with them.
Учні складають словосполучення, речення з поданими словами та записують їх.

2.
Reading         Етап читання
Read the information from the newspapers. Say what environmental issues are highlighted there. What similar problems do we face in Ukraine?
3. Post- reading activity Перевірка  розуміння прочитаного тексту 
-  Say what environmental issues are highlighted there. What similar problems do we face in Ukraine?
Бесіда в режимі вчитель-учень.
Grammar Practice  Робота над граматичним матеріалом: пасивний стан дієслів
Граматична гра
Клас поділяється на дві команди. Вчитель розкладає на столі картки, члени команд по черзі підходять, беруть по картці і складають речення,правильно записуючи і трансформуючи їх у  дієслова  пасивного стану. Перемагає команда, яка отримає більше балів.
-         Rewrite the sentences using the passive structures.
Air pollution destroys the atmosphere of our planet.
People destroy the habitats of animals and plants.
Acid rains damage soils.
Trees produce oxygen.
Pupils have planted a lot of trees and flowers.
Water pollution kills inhabitants of rivers.
III. Заключна частина уроку
Homework         WB Ex. 3, p. 32

Summarizing     What do you think about the importance of the problems we have discussed today?


Немає коментарів:

Дописати коментар